SIK SORULANLAR
Dikkat Eksikliği - Hiperaktivite (Çocuk)
Dikkat Eksikliği - Hiperaktivite (Yetişkin)
Otizm
Asperger Bozukluğu
Obsesif Kompulsif Bozukluk
Tik Bozukluğu
Kaygı Bozuklukları
Depresyon
Bipolar Bozukluk

Bebeklikten Erişkinliğe Otizm: Aileler için Kılavuz

 

Yayınevi: Nobel Tıp Kitabevleri

Yazar: Prof. Dr. Nahit Motavalli Mukaddes

Sayfa sayısı: 248 Sayfa

 

Otizm tanısı aşamasında ve sonrasında anne ve babalar zor duygular yaşamaktadırlar. Bebeklerinin geleceği ile ilgili zihinsel tasarımlarını değiştirme zorunluluğu her aile için zordur. Otizmli çocukların aileleri bu zor duyguları yaşarken bir taraftan da zaman kaybetmeden çocukları için uygun tedavi yollarını bulmak zorundalar. Bu aşamada olan ailelerin mutlaka uzun süre onlara kılavuzluk yapacak bir uzmana ihtiyaçları vardır. Ancak günümüz koşullarında bu ihtiyaç her zaman karşılanmamaktadır. Pek çok aile uygun uzmanlara ulaşmadığı için uygunsuz biçimde kaynaklarını tüketir. Bu kitap otizm tanısı alan çocukların ailelerine yaşamın bütün alanlarında kılavuzluk etmek için yazılmıştır. Aşağıda belirtilen alanlar, bu kitapta gündeme gelen bazı konulardır: *Otizm tanısı konulduktan sonra aile içi gereken düzenlemeler *Otizm ile ilgili uygun tedavi yaklaşımları *Otizmlilerin becerilerini evde geliştirme yöntemleri *Davranışsal sorunlarla evde başetme yöntemleri *Uyku ve beslenme düzensizlikleri ve başetme yöntemleri *Okul hayatında otizmli çocuğun sorunları ve başetme yöntemleri *Ergenlikteki sorunlar ve çözümleri *Erişkin çağında Otizm *Otizmli çocukların tıbbi hastalıklarına yaklaşım & Otizmli çocuk ve gençlerin annelerinin yazdıkları kendi otizm deneyimleri…

Otizm Spektrum Bozuklukları

 

Yayınevi: Nobel Tıp Kitabevi

Yazar: Nahit Motavalli Mukaddes

Sayfa Sayısı 216

 

2017 yılında otizmin tanısı, sebepleri, seyri ve tedavi olanakları açısından neredeyiz? Otizmle ilgilenen bütün meslek grupları için başvuru kitabı.

Yaşam Boyu Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Eşlik Eden Durumlar

 

Yayınevi: Nobel Tıp Kitabevi

Yazar: Nahit Motavalli Mukaddes

Sayfa Sayısı: 220

 

DEHB basitçe hiperaktivite veya akademik başarısızlık mı?

DEHB'nin tembellik, uyuşukluk, sorumsuzluktan farkı ne?

Bu bireylerin bebeklikleri, okul çağı, ergenlikleri ve erişkin çağı nasıldır?

Pek çok psikiyatrik sorunu aynı anda olan bireylerde DEHB ayırıcı tanısı nasıl yapılır?

DEHB'li bireylerde beyin işleyişi ve yapısı farklı mıdır?

(Tanıtım Bülteninden)

 

Nörogelişimsel Bozukluklar

 

Yayınevi: Nobel Tıp Kitabevi

Yazar: Nahit Motavalli Mukaddes

Sayfa Sayısı : 444

 

Dil Gelişim Bozuklukları, Dikkat Eksikliği Hiperkativite Bozukluğu, Özel Öğrenme Bozuklukları, Zihinsel Yetersizlik, Motor Bozukluklar ve Otizm Spektrum Bozukluğu nörogelişimsel bozukluklar grubunu oluşturmaktadırlar.

Bu bozuklukların ortak özellikleri çocukluk çağında itibaren başlayan çeşitli gelişimsel aksamalar ile seyretmesi ve önemli bir çoğunlukta bu sorunların belli düzeylerde etkisinin yaşam boyu sürmesidir. Bu sebeple bu bireyler sıklıkla hem gelişimsel aksamalar hemde eklenmiş veya ikincil olarak gelişmiş ruhsal problemlerle uzmanlara başvurmaktadırlar.

Hem çocuk, ergen ve erişkin psikiyatrları, hemde nörologlar, pediyatrlar, psikologlar, özel eğitimciler ve konuşma terapistleri günlük pratiklerinde bu olgularla sık karşılaşmaktadırlar. Bu problemlerin erken tanınması ve tedavisi hem kısa vade hemde uzun vadede etkilenmiş birey ve ailesinin yaşam kalitesinde önemli katkı sağlamaktadır. Bu kitap bu alanda çalışan profesyonellerin gelişimsel aksamları olan bireylerin erken tanı ve tedavisi için donanımlarını artırmayı hedefleyerek kaleme alınmıştır.

WEB TASARIM Nuray Demir 0532 261 04 04